ingredients-potatoe, onio, garlic, pepper, leek, zucchini, celery,

Zeleninový bujón

Pri niektorých jedlách je zeleninový bujón nenahraditeľný. Hodí sa do polievok, do omáčok, na dusené mäso, aj na rizoto a cestoviny. A hoci v obchodoch dostať bezlepkový variant bujónu, radšej siaham po vývare z mrazničky, ktorý si z času na čas pripravím do zásoby sama. Mám istotu, že je bez konzervantov a chutí oveľa lepšie, ako kupovaný.

Na zeleninový vývar potrebujeme koreňovú zeleninu – zeler, petržlen, kaleráb, mrkvu, tiež cibuľu, cesnak a pór. K tejto kombinácii môžete pokojne pridať ten druh zeleniny, ktorý máte radi, rovnako korenie. S bylinkami opatrne – ak má byť bujón univerzálny, vystačíme si len s petržlenovou vňaťou. Ostatné bylinky môžeme kedykoľvek pridať do jedla počas varenia.

Domáci bujón nemrazím v nádobách na ľad, ale v silikónovej forme na muffiny. Zamrazené množstvo v podobe jednej porcie vystačí na liter vody. Mrazený bujón vydrží v mrazničke pol roka. Pri náruživých kuchároch, samozrejme, kratšie.

Zeleninový bujón
Write a review
Print
Prep Time
15 min
Cook Time
45 min
Total Time
1 hr
Prep Time
15 min
Cook Time
45 min
Total Time
1 hr
Ingrediencie na 750 ml bujónu
 1. 50 ml olivového oleja
 2. 250 ml vody
 3. 150 g zeleru
 4. 150 g cukety
 5. 150 g petržlenu
 6. 150 g paradajok
 7. 150 g póru
 8. 250 g mrkvy
 9. 1 cibuľa
 10. 2 strúčiky cesnaku
 11. 1/2 ČL čierne korenie celé
 12. 1/2 ČL nové korenie
 13. soľ
 14. petržlenová vňať
Postup
 1. Nadrobno nakrájanú zeleninu restujeme desať minút v hrnci na rozpálenom olivovovom oleji. Pridáme soľ (podľa chuti), ktorá zo zeleniny uvoľní vodu. Zeleninu dusíme približne tridsať minút a podlievame vodou.
 2. Vodu ďalších päť minút redukujeme.
 3. Dusenú zeleninu rozmixujeme, necháme trochu vychladnúť a hustou zmesou plníme nádobu na ľad alebo muffiny. Dáme zmraziť.
 4. Na druhý deň bujónové "muffinky" vytlačíme, naukladáme do uzatvárateľnej plastovej nádoby a jednotlivé vrstvy oddelíme mikroténovým sáčkom. Na záver im skúsime nájsť miesto v preplnenej mrazničke.
tasty camera http://tastycamera.com/

 

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*