Stone Town – Zanzibar IV

Od zvrhnutia sultána v roku 1964 je Zanzibar ľudovou republikou s prevahou moslimov (97%) a menšinou hinduistov a kresťanov. Aj hlavné mesto Stone Town je zmesou rôznych kultúr a architektúr, vďaka čomu si vyslúžilo zápis do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Jeho prehliadku začíname na trhu Darajani, kde sa predáva ovocie, zelenina, koreniny, ale aj plastový riad a použité veci.

Stone Town – Kamenné mesto

Ostrovania žijú najmä z turizmu alebo z lovu rýb. Tí, čo loviť nechodia, nakupujú ryby na trhu. Jeho súčasťou je aukcia rýb. Ak prekonáte intenzívny zápach a nezľaknete sa krvi odfrkujúcej zo stolíkov, kde porciujú ryby, stanete sa súčasťou nevšedného divadla. Ste unavení? Osviežte sa šťavou z čerstvo vymačkanej cukrovej trstiny a nenechajte si si ujsť kávový rituál na námestí Jaws Corner v Kamennom meste. Domáci na tomto mieste debatujú o živote, hrajú stolové hry a z malých šáločiek popíjajú čiernu kávu so zázvorom. Aj my sa na tomto mieste posilníme a pobavíme pohľadom na klasický telefónny prístroj na drevenom stĺpe, asi v trojmetrovej výške, pod ktorým je nápis: Medzinárodné hovory zadarmo.

Názov Stone Town odkazuje na materiál, z ktorého je väčšina budov v meste postavených. Múry z kameňa, piesku a koralov dopĺňajú drevené dvere, ktorých bohatosť zdobenia odrážala majetok a postavenie jej majiteľa. Ostne, typické pre indické brány v krajine svojho pôvodu bránili slonom dostať sa do príbytkov. Na ostrove Zanzibar plnili vždy len dekoračnú funkciu.

Troublemaker Freddie Mercury

Prechádzame okolo koloniálnych budov Britov, Portugalcov a míňame Palác zázrakov, prvú budovu na ostrove s elektrinou, vodovodným potrubím a výťahom. Dnes je v bývalom sídle sultána Národné múzeum histórie a kultúry.

Ak ste prišli na Zanzibar aj kvôli frontmanovi skupiny Queen Freddie Mercurym, budete sklamaní. Dom nesúci jeho meno vyzerá ako obyčajná bytovka, so zlatým nápisom a fotkou na schodisku. Žiadne múzeum alebo pamätná tabuľa. Spevákova homosexualita skrátka v krajine moslimov nemá miesto.

Forodhani Market

Staré mesto je skutočným labyrintom. Mapa je zbytočná, nechávame sa unášať jeho vôňami. Cez cestu oproti Palácu zázrakov počuť ruch trhu Forodhani market, ktorý sa večer mení na stretfoodovú reštauráciu. Ponuku stánkov osvetlených plynovými a olejovými lampami tvoria najmä plody mora. Na trhu ochutnávame jedlo chudobných – ugali. Hustá kukuričná kaša bez chuti, sa naberá rukou a namáča v zeleninovej omáčke. Mishkaki sú chutné špízy s marinovaným hovädzím alebo kuracím mäsom a zeleninou. Trhovníci ponúkajú aj biryani a pilau – ryžu s mäsom. Veľkou pochúťkou je samosa – mleté hovädzie, kuracie alebo jahňacie mäso smažené v taštičkách z cesta. Mandazi, vyprážané koláčiky ochutené kardamónom, vám zaženú chuť na sladké.

Prekvapením je Zanzibarská pizza. Pripravuje sa z malého tenkého cesta, na ktoré sa nasype nadrobno nakrájaná zelenina, mäso podľa výberu, vajce, korenie, syr, majonéza. To všetko sa uzavrie do cesta a opeká na horúcej panvici. Kuchyňa Zanzibaru je skrátka takisto ovplyvnená národmi, ktoré prešli Zanzibarom – cítiť v nej Indiu, aj arabskú príchuť. A všetko v príjemnej symbióze. Asante sana – ďakujeme pekne Zanzibar.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*