Spice Tour – Zanzibar III

Spice Tour, prehliadka korenín, je prvým kontaktom s mimorezortovým životom na ostrove. Stačí prejsť pár krokov a prichádza konfrontácia s chudobou – cestou k farme míňame chatrče bez okien a dverí.

Ak sú vám bližšie neorganizované výlety po ostrove Zanzibar, máte dve možnosti – po rozbitých cestách sa presúvať taxíkom alebo miestnou dopravou – malými autobusmi dala-dala. A hoci tú druhú možnosť cestovania dobrodruhovia nadšene odporúčajú, v horúcich dňoch nabitých vlhkým ovzduším dávame pred sardinkovým presunom v preplných miniautobusoch prednosť klimatizovanému taxíku. Spoločnosť nám robí sprievodca Francis. Na rozdiel od čašníka Husajna v hotelovom bare, ktorý rozdáva úsmevy na všetky strany, má tento mladý muž vzdelanie v priamej úmere s depresiou, ktorú prináša poznanie a chápanie súvislostí o jeho krajine. Avšak aj on nás schuti rozosmeje, keď na otázku, kde býva odpovie: Bububu. Názov dostalo mesto od zvuku, ktorý vydávali vlaky idúce po prvej železnici spájajúcej toto mesto so Stone Town.

Spice tour – výprava za korením

Pre nás, čo radi varíme, je výprava za korením skutočným zážitkom. Výbuch vôní, poznanie, ako vyzerajú ingrediencie krátko po odrhnutí zo stromu či vykopaní zo zeme.

Prechádzame hustým porastom a sprievodca nám každú chvíľu do ruky vloží nejaký plod alebo list. Ich vôňa je známa, zároveň taká intenzívna a čerstvá, že mätie naše zmysly a päťdesiatich percentách triafame vedľa. Privoniavame k vzácnej vanilke, ochutnávame citrónovú trávu, zázvor aj kardamon. Zelené korenie nás štípe na jazyku, muškátový oriešok pripomína prilbu pre myšku. Skúšame škoricu, z ktorej sa používa nielen kôra, ale aj koreň a kvet, poznávame šesť z dvadsaťštyri druhov banánov, ktoré rastú na ostrove. A najmä klinčeky, najväčší vývozný artikel ostrov Zanzibar, ktorý doslova hýbal jeho históriou a ekonomikou. Rozohrané chuťové poháriky nakoniec upokojí hlt čerstvého kokosového mlieka. Samozrejme, aj k tomu patrí divadlo. Miestny mladý muž šikovne, bez známok príťažlivosti a stúpa na vrchol palmy a so spevom odtrhne jeden z orechov, na ktorom si pochutnávame.  

Obchod s otrokmi

Zanzibar tvoria dva veľké ostrovy – južná Unguja a severná Pemba. Okrem toho množstvo drobných ostrovčekov rozstrúsených v oceáne. Hoci je od roku 1964, kedy sa zjednotil s Tanganikou, oficiálne súčasťou Tanzánie, krajina má vlastného prezidenta a snemovňu reprezentantov.

Prvými dobyvateľmi ostrova Unguja boli v 8. storočí perzskí a arabskí obchodníci. Ostrov pomenovali zandž a barr, čo v arabčine znamená Pobrežie černochov. S obchodníkmi prišiel na ostrov islam, náboženstvo, ktoré má dodnes prevahu. V 16. storočí Zanzibar dobyli Portugalci, ktorých o storočie neskôr vyhnali vojská ománskeho sultána. Počas sultanátu ostrov zažíval najväčší rozkvet – rozšírilo sa pestovanie a obchodovanie s exotickým korením. Klinčekové plantáže postupne vytláčali kokosové palmy. Rozkvital, žiaľ, aj obchod so slonovinou a otrokmi. Neslávnu minulosť odkazuje anglikánska katedrála v hlavnom meste Stone Town – Kamennom meste. Je v blízkosti bývalého námestia Mkunazini, kde se konal trh s otrokmi. Oltár stojí na mieste bývalého bičoviska. Drevený kríž je zo stromu, pod ktorým bolo pochované srdce Livingstona, slávneho cestovateľa a bojovníka proti otroctvu. Vedľajšia budova, ktorá slúžila ako misijná nemocnica, ukrýva dve malé cely, v ktorých sa ani človek nízkej postavy nedokáže vystrieť. Pohľad do týchto kobiek nie je ničím príjemným. Len ťažko si dokážeme predstaviť, že v každej z nich, sa, v neľudských podmienkach bez jedla a toalety, tlačilo až sedemdesiat otrokov. Kto prežil, mohol putovať ďalej do Ameriky alebo na Blízky východ. Aj po rokoch na tomto mieste cítiť energiu hrôzy.

Faktom je, že z každého predaja otrokov sa vyberala daň pre sultána, z čoho profitovalo aj mesto. Obchod s ľuďmi bol oficiálne ukončený až na tlak Britov v polovici 19. storočia, avšak ešte niekoľko rokov trvalo, kým vymizol nadobro. Spomienkou na otrokársku minulosť je súsošie od Clary Stornasovej na nádvorí katedrály – tvorí ho päť postáv, spútaných reťazami okolo krku.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*