Rovinj a okolie – na bicykli

Ak je vám blízka Istria, nielen kilometrovo, ale aj srdcom, určite neobídete malebné mestečko Rovinj. Pred rokom sme sa sem v jeden predĺžený víkend začiatkom leta vydali autom a po pár hodinách v tomto meste sme ľutovali, že sme si nezobrali bicykle. Rovinj je totiž mestom bajkov – horských, metských, skladacích, aj elektrických. Môžete si ich požičať na každom kroku v požičovniach, každý hotel či penzión má bicykle v povinnej výbave. Tento rok sme preto na auto pripevnili stojan a s ním aj naše… e-bajky.

Kapitolu o tom, prečo sme si kúpili e-biky, veď ešte nie sme takí starí, skrátim. A zdĺhavé vysvetľovanie, že tieto bicykle nám dovoľujú ísť na miesta, kde sme sa bežnými horskými bicyklami nedostali, že s nimi vidíme oveľa viac, že bicyklovanie na nich je zábavné, zakončím stručným: E-bike je funny. Nepotrebujem sa vytrápiť do bezvedomia a stratiť radosť zo života len preto, že si chcem dokázať, že aj v päťdesiatke na to mám. Navyše, cvičím pravidelne, takže šliapaním do pedálov horského bicykla v kopci s dvadsaťstupňovým stúpaním si kondíciu nijako výnimočne nevylepším.

Vrsar – Poreč

Ešte skôr, než zakotvíme v Rovinji, skúšame dvojdňový cyklopobyt v neďalekom Vrsari. Na toto mestečko v kopci si matne spomínam spred niekoľkých rokov. Zablúdili sme tam vtedy v rámci výletu po Istrii. Víta nás malý, no milý chorvátsky prístav, a hotel pripravený aj pre hostí, ktorí majú vlastné bicykle. Na recepcii dostávame čipovú kartu a svojich tátošov bezpečne parkujeme v miestnosti pre bicykle. Ráno sa vydávame do Poreču.

Od Istrie neočakávajte špičkové cyklocesty. V tomto smere, rovnako ako my, musia ešte Chorváti popracovať. A hoci miestni vodiči sú k cyklistom ústretoví, trasa vedúca po cestách druhej triedy je občas nepríjemná. Pri najbližšej príležitosti preto odbočíme z cesty a do Poreču vzdialeného z Vrsaru 15,4 kilometra, už smerujeme poľnými cestičkami a šotolinou. Porečskú riviéru lemuje niekoľko typov pláží. Pokojné zákutia striedajú rušné veľké pláže, pláže bez zázemia, alebo s kompletnou ponukou služieb. Na konci píniového volíme Donji Spadici – mestskú pláž, vzdialenú dva kilometre od centra mesta, kde je (no samozrejme!) hustá sieť kaviarní a reštaurácií. A aby nezostala v hanbe ani história, na spiatočnej ceste vo Vrsare šliapeme úzkymi kamennými uličkami cez mestskú bránu až ku kostolu Sv. Foška.

Rovinj – apartmány Villas Rubin

Rovinj, a neďaleké mestečká Vrsar či Poreč, ponúkajú z každého rožku trošku. Rovné cesty, mierne stúpania, ale aj riadne kopce. Najkrajšie je však bicyklovanie popri pláži. Chodníky sú síce vysypané drobným štrkom, ktorý pod kolesami trochu uhýba, ale pre naše široké, trojpalcové kolesá to bola maličkosť. Trasa z centra mesta Rovinj do plážové strediska Villas Rubin je dlhá 3,2 kilometra. Lemujú ju píniové lesy, malebné pláže s čistým morom, a, samozrejme bufety na povinné osvieženie.

Ak máte radi rýchlu jazdu, na tomto mieste si ju budete musieť odpustiť. Cesta je totiž aj pre peších, malé deti a psov nevynímajúc. Cyklista si nikdy nemôže byť istý, ktorý tvor mu skočí rovno pod koleso. To však nikomu, ani nám neprekáža. Vychutnávanie okolitej prírody je oveľa väčším bonusom ako svišťanie vetra okolo hlavy. Je vám teplo? Stačí zastaviť, zísť pár krokov k jednej zo stoviek kamienkových pláží a osviežiť sa v mori. Od bufetov na pláži neočakávajte žiadne zážitkové menu, nápojové lístky však väčšinou nesklamú.

Osviežení gin tonicom sa vydávame do hotela. Na spiatočnej ceste nás zastaví masa tancujúcich ľudí. Páry tvorené salsa dancermi zo všetkých kontinentov sa slastne pohybujú v rytme tohto tanca. V Rovinji totiž práve prebieha Salsa festival. Zosadáme z bicykla, predierame sa davmi a pomaly opúšťame elektrizujúcu zónu nabitú hormónmi…

A čo večer?

Romantickými uličkami Rovinju sa dá prechádzať celé hodiny. Popri pobreží plnom reštaurácií a kaviarní prídete až ku kostolu sv. Eufémie a na spiatočnej ceste, so sladoledom v ruke, v niektorom z obchodíkov kúpite suvenír pre blízkych. Zopár, podľa hodnotí Trip Advisor, najlepších (nie najdrahších) reštaurácií v centre mesta Rovinj ponúka skôr romantickú atmosféru ako kulinárske orgie. K takým určite patrí La Puntulina s jednou z najlepších pozícií v meste pre večeru pri západe slnka. Škrekot čajok a more tak blízko, že si nesmiete nechať kabelku na zemi, inak vám ju najbližšia vlna poriadne olíže.

Ak dáte prednosť poriadnym bicyklovým túram pred pohodovým bike-kúpacím dňom, vyberte si niektorú z trás, ktorá vedie vnútrozemím. Pri výbere sa môžete inšpirovať stránkou www.istria-bike.com.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*