Porto a údolie rieky Duoro

Ak vás cesty zavedú do severného Portugalska a do druhého najväčšieho mesta Porto, nemali by ste minúť malebné údolie rieky Duoro. Už niekoľko storočí sa život v ňom točí okolo vína. Na jeho strmých terasách sa pestuje hrozno, z ktorého tradičné vinárske rody vyrábajú slávne portské.

Portské víno sa koncom sedemnásteho storočia preslávilo najmä vďaka Angličanom a Holanďanom, ktorí sa usadili na brehoch rieky Duoro. Vojna s Francúzskom odrezala ostrovy Británie od zásob vína v Bordeaux a tak ho podnikaví obchodníci začali dovážať zo severného Portugalska. Aby sa počas dlhej cesty toto „jednoduché“ víno nepokazilo, pridali k nemu brandy a prvé portské bolo na svete. Aj dnes ho v štýlových kvintách ponúkajú holandskí a anglickí potomkovia, viazaní k pôde tuhými koreňmi viniča, ktoré prerastajú skalnatým podložím až do hĺbky pätnásť metrov.

Burlaci na Duoro

Údolie Duoro si najlepšie vychutnáte z paluby rabelu – drevenej historickej lode. Kedysi brázdili rýchly tok rieky tisícky takýchto lodí. Boli nielen dopravným prostriedkom, ale prevážali dôležité zásoby pre život obyvateľov. Najmä však sudy portského vína, ktoré končili svoju púť v skladoch obchodníkov s vínom v Porte. Proti prúdu sa pôvodne plavili pomocou plachiet. Ak nefúkalo, lodníci zapriahli dobytok a ťahali lode na povrazoch popri brehu. Prípadne sa do povrazov opreli sami. Rýchly tok rieky a niekoľko metrov vysoké vodopády skrotili priehrady, ktoré vybudovali Portugalci. Vďaka nim Duoro dnes pokojne plynie a výletné plavidlá vozia prevažne turistov. Žiadna z nich nemôže minúť Pinhao, centrum vinárskeho priemyslu na severe Portugalska.

Tréning robí majstra

Portské víno sa vyrába fortifikovaním. Pálenka – vinné brandy, teda čistý vínny destilát s obsahom alkoholu asi 77 percent, sa pridáva do rozkvaseného muštu. Alkohol zastaví kvasenie a vo víne zostáva zvyškový cukor spolu s jemnou ovocnou chuťou. Zastavenie fermentácie dávalo v minulosti záruku, že víno vydrží dlhý transport loďami až k Britom, ktorí si ho veľmi obľúbili. Množstvo brandy a fáza kvasenia ovplyvňujú výsledný charakter vína, ktoré má 19 až 22 stupňov. Aj portské víno má mnoho druhov. Líšia sa ročníkom, farbou, chuťou a, samozrejme, aj cenou.

Ochutnávka portského v niektorej z desiatok kvínt pozdĺž rieky Duoro je povinnou jazdou. Odborný výklad a rady miestneho someliéra sa zdajú byť na prvý pohľad jednoduché: Na špičke jazyka cítiť sladké odtiene, na zadnej horké. Vraj tréning robí majstra. Pri štvrtom pohári červeného moku sa však chuť portského nám, amatérskym ochutnávačom zlieva do jednej. Ktoré bolo naj? Od sladkého moku sa nám začínajú lepiť ústa, a ovínená myseľ spomaľuje obrátky. Je čas prejsť na čisté víno s menším obsahom alkoholu. Údolie Duoro totiž nepatrí len portskému. Na kvalitné červené a biele vína narazíte na každom kroku. K fľaši za dobrú cenu automaticky dostanete milú obsluhu a malé občerstvenie. Niečo ako španielske tapas. 

Porto

Cesta vína aj rieky Duoro končí v Porte, po Lisabone druhom najväčšom portugalskom meste. Rozprestiera sa na strmých svahoch rieky, asi osem kilometrov od jej ústia v Atlantiku. Ak túžite spoznať okolie Porta, musíte prejsť cez jeden zo šiestich mostov. Monumentálny Ponte de Dom Luís I je železnou pýchou mesta. Pripomína vám Eifellovku? Nečudujte sa. Postavili ho v roku 1886 podľa návrhu Gustava Eifella. Skôr, než navštívite útulné vínne pivničky na ľavom brehu rieky, poprechádzajte sa po romantických, a občas trochu špinavých zákutiach prístavného mesta, navštívte historickú štvrť Ribeira, zastavte sa na stanici Porto-São Bento s úžasnými azulejos, keramickými obkladačkami, ktoré zdobia steny mnohých stavieb. Na brechoch Duora oko potešia prístavné doky, chuťové poháriky roztancuje návšteva Vino nova de Gaia.

Kedysi samostatná obec na ľavej strane rieky je miesto, kde majú sklady všetky najslávnejšie vinárske domy. Pivnice vo Vila Nova de Gaia s pravidelnými štítovými strechami tvoria zaujímavú panorámu mesta a večera s ochutnávkou portského v niektorom z tamojších vinárstiev patrí k vrcholom návštevy Porta. Saúde!

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*