Polievka z pečených paradajok

Jedna z mojich najobľúbenejších je paradajková polievka. Mala som ju dokonca rada v jej klasickej, „socíkovskej“ podobe – keď sa do nej hodne sypal cukor. S nástupom zdravej výživy som postupne menila receptúru tejto lahôdky, až som sa dopracovala k tej dnešnej, ktorou je polievka z pečených paradajok. Balzamikový ocot a tymián v nej robia zázraky. 

V detstve som paradajky nemala v obľube. Neviem, ako sa to prihodilo, ale dostali sa na zoznam potravín, ktoré som odmietala vložiť do úst. Zlomilo sa to niekedy ku koncu základnej školy. Takmer zo dňa na deň. Ich podmanivá vôňa sa mi zapísala do mozgu. Natrvalo. Lenže objaviť dnes takéto voňavé červené plody  je umenie. O čo viac paradajkám šľachtitelia pridávajú na farbe, o to viac sú tieto plody bez chuti a bez „zápachu“. A tak chodím po trhu, od stánku k stánku a privoniavam, kým ich neobjavím. Aby nestratili chuť, neskladujem ich v chladničke, ale pri izbovej teplote a na tmavšom mieste. Studený vzduch v kombinácii s vysokým obsahom vody v nich totiž spôsobuje, že sa zastaví proces dozrievania, mení sa ich štruktúra a chutia, akoby v nich bola múka. 

Paradajková polievka bez lepku

Ak má zostať polievka z pečených paradajok skutočne bezlepková, opatrnosť je namieste pri výbere dvoch ingrediencií – bujónu a balzamikového octa. Zeleninový bujón existuje aj v bezlepkovej verzii, môžete si ho však pokojne pripraviť aj sami. Mrazený vám bude k dispozícii kedykoľvek ho budete potrebovať. V prípade balzamikového octa máte dve možnosti. Tou prvou je tradičný balzamikový ocot (aceto balsamico tradizionale) za pomerne vysokú cenu, čo je približne 100 eur za 100 ml v prípade 25-ročného produktu. Ja som zvolila overený balzamikový ocot z Modeny za prijateľnú cenu. Určite sa však vyvarujete lacných produktov, ktoré zaváňajú všetkými možnými éčkami.

Polievka z pečených paradajok
Serves 4
Write a review
Print
Prep Time
30 min
Cook Time
30 min
Total Time
1 hr
Prep Time
30 min
Cook Time
30 min
Total Time
1 hr
Ingrediencie
 1. 1kg zrelých paradajok
 2. 100 ml olivového oleja
 3. 1 pór nakrájaný na kolieska
 4. 4 strúčiky cesnaku
 5. 30 ml balzamikového octu z Modeny
 6. 1 ČL sušenej bazalky alebo 10 lístkov čerstvej bazalky
 7. 1/2 ČL čerstvého alebo sušeného oregana
 8. 1/2 ČL čerstvého alebo sušeného tymiánu
 9. 500 ml zeleninového vývaru bez lepku
 10. 100 ml vody
 11. mleté čierne korenie
 12. himalájska soľ
Postup
 1. Zohrejte rúru na 200 stupňov. Paradajky pokrájané na kolieska uložte na plech, pokvapkajte ich olivovým olejom, osoľte a okoreňte čerstvo mletým čiernym korením. V rúre ich pečte 25 minút alebo kým nezačnú hnednúť.
 2. Na olivovom oleji orestujte pór a niekoľko minút duste do mäkka. Prilejte balzamikový ocot. Upečené paradajky rozmixujte spolu s cesnakom a 100 ml vody. Pridajte do hrnca, dolejte vývar, pridajte bylinky a varte 15 minút. Pred podávaním podľa potreby polievku okoreňte.
tasty camera http://tastycamera.com/

Comments are closed.