Pláž Nungwi a Masajovia – Zanzibar I

Keď som ako dieťa prvý raz počula o ostrove Zanzibar, zdal sa mi neuveriteľne vzdialený a ešte viac exotický a neprístupný. Spájal sa s menom psa Martina Pichandu z Tisícročnej včely aj s rodiskom lídra skupiny Queen Freddieho Mercuryho. Dnes sa na tento ostrov v Indickom oceáne dostanete charterovými letmi. V zimných a jarných mesiacoch sa budete potkýnať najmä o Slovákov a Čechov, júl a august patrí Zanzibar Talianom.

Dokonalé fotografie na sociálnych sieťach s azúrovo modrým morom a nádhernými plážami neklamú. Biely piesok odráža na hladinu nádherné odtiene modrej a vy si stokrát za deň vzdychnete a poviete: Ako v raji! Ak, samozrejme, pri prechádzkach medzi plážami nezabudnete na pravidelné natieranie opaľovacím krémom, minimálne štyridsiatkou. Slnko pod rovníkom je intenzívne. Stačí jeho silu podceniť a spálená pokožka vás dokáže stiahnuť z raja do pekelného kotla.

Ak nie ste milovníkom dlhých zím, Zanzibar je skvelé miesto, ktoré vám pomôže posunúť sa rýchlejšie k jari. Posledný odporúčaný mesiac v tejto destinácii je február, v marci už nastupuje obdobie dažďov, ktoré trvá do mája. My sme sa na Zanzibar vybrali vo februári a neoľutovali sme. Zatiaľ čo zo Slovenska prichádzali každý deň správy o prudkom ochladení na mínus šestnásť, my sme sa vyhrievali pri 33 stupňoch Celzia.

Horúci vzduch nás víta hneď v hale letiska v Stone Town, hlavnom meste Zanzibaru, kde podstupujeme tortúru vypisovania a schvaľovania vstupných víz. Nelogické putovanie našich pasov z rúčky do rúčky colníkov predlžuje čakanie a stupňuje nervozitu všetkých turistov, ktorí by sa už najradšej videli po uši ponorení v Indickom oceáne. Ešte jeden pohľad do kamery prichytenej na prepážke lepiacou páskou, odtlačky prstov a sme voľní. Do hotela My Blue na pláži Nungwi sa presúvame mikrobusom, ktorého vodič šikovne obchádza autá, autobusy, peších aj kravy.

Najkrajšie pláže ostrova Zanzibar – Nungwi a Kendwa

Ktorú časť ostrova si vybrať? Najkrajšie pláže – Nungwi a Kendwa sa rozprestierajú na severe a severozápade ostrova. Okrem toho, že odliv tu nie je taký intenzívny, tieto pláže majú ďalšie “naj”. Najviac plážových chlapcov – Masajov, prichádzajúcich za zárobkom z kontinentálnej Tanzánie. Ich oficiálnou úlohou je strážiť – pred kým a pred čím, sme nezistili… Pre niektorých nekontaktných Európanov je však ich nájazd na turistov doslova kultúrnym šokom.

Postupne si zvykáme a na každé usmiate masajské Jambo! a odpovedáme naučeným Mambo! Mladí, urastení muži v umne uviazaných červených a modrých pareách opustili pastiersky život pod Kilimandžárom. S plastovými sandálmi na nohách, štýlovými slnečnými okuliarmi na nose a dreveným oštepom v ruke a mačetou za opaskom ponúkajú všetko – výlety, suveníry, mladým aj zrelším dámam spoločnosť. V očiach Európanov tým dostávajú status Gigolo Boys. Husajn, čašník v hotelovom bare prezrádza, že Talianky sú ich častými nevestami. Dodáva, že vďaka turistom z Talianska, ktorí pred rokmi ostrov objavili, sa do povinnej výučby na základných a stredných školách v Zanzibare dostala okrem svahilčiny a angličtiny aj taliančina. Zanzibarčania sú skutočne jazykovo zdatní. Svoje znalosti už rozšírili o pár slovenských slovíčok – ako sa máš, dobre, ahoj.

Hakuna matata

Pri miešaní nápojov vedieme rozhovory s Husajnom. Zaujíma sa, aká je naša krajina, a my mu trpezlivo vysvetľujeme rozdiely medzi totalitou a demokraciou. Mladý muž má medzery aj v geografii – na mape mu ukazujeme, kde leží ostrov Maurícius. Školu, kde sa viac modlí ako učí, mu teraz nahrádzajú turisti. Od každého z nich – Slováka, Čecha, Taliana či Francúza – sa dozvedá nové informácie. My mu na oplátku obohatíme jeho ponuku miešaných nápojov o našu obľúbenú 111-tku, čo je rovnaký diel bieleho vína, vody a toniku.

Aj my sa učíme svahilské slovíčka. Hakuna matata – No problem, ktoré poznáme z filmu Leví kráľ, počuť na každom kroku. Ruka v ruke s ďalším obľúbeným pole pole – pomaly, pomaly, vystihuje charakter domácich. Nikam sa neponáhľajú. Ak chcete niečo vybaviť na recepcii, veľká mama sa na vás usmeje, povie vám, aby ste si sadli do kresla, čo v preklade znamená: Obrň sa trpezlivosťou, potrvá to ešte poriadne dlho.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*