Ostrov Mnemba – Zanzibar II

Ak sa vyberiete na východné pobrežie Zanzibaru – k plážam Pwani, Kiwengwa, Uroa, Paje či Jambiani, rátajte s plytkým morom, ktoré sa počas odlivu vzdiali aj niekoľko stoviek metrov. Na druhej strane však odhalí podmorský svet, ktorý môžete obdivovať pešo – bez okuliarov a šnorchľa. V prípade, že chcete pozorovať morské živočíchy sa hlavou pod hladinou – vyberte sa na ostrov Mnemba.

Keď je Masaj doktorom

Naša prvá ochutnávka Indického oceánu dopadá katastrofálne. Hotelový personál nás po príchode zdĺhavo informuje o všetkých zbytočnostiach spojených s pobytom, najdôležitejšiu informáciu (že by zámerne?) však necháva bokom – na dokonalej pláži sú morskí ježkovia! Desať ostňov zapichnutých v Ivanovej nohe dáva tušiť, že romantika končí hneď v prvý deň. Avšak recepčná vycerí veľké biele zuby, povie Hakuna matata! a odkáže ho na Masaja, ktorý vydáva plážové uteráky. Odborne si obzrie nohu, na ruky natiahne gumené rukavice, a ostňom z agáve doslova rozdriape Ivanovi palec na nohe, ktorý sa v sekunde dvojnásobne zväčší. Neveriaco sa prizerám a v duchu rozvíjam scenár o zaručenej otrave krvi. “Doktorko” palec nakoniec potrie šťavou z papáje, ktorú odtrhol pri pláži a poďakuje za náš dobrovoľný príspevok desať dolárov. Čuduj sa svete – palec je na druhý deň použiteľný a vôbec nebolí. Hojivé účinky rastlín sa v tejto časti Afriky využívajú často. Spálilo vás slnko alebo vám črevá začali akosi rýchlejšie fungovať? Stačí odtrhnúť aloe vera, nájsť žilku s mliekom a ste zachránení.

Ostrov Mnemba

Ak sa vyberiete na východné pobrežie – k plážam Pwani, Kiwengwa, Uroa, Paje či Jambiani, rátajte s plytkým morom, ktoré sa počas odlivu vzdiali aj niekoľko stoviek metrov. Na druhej strane však odhalí podmorský svet, ktorý môžete obdivovať pešo – bez okuliarov a šnorchľa. Miestne ženy využívajú odliv na zbieranie rias, muži tento čas venujú opravám lodí a rybárskych sietí.

S prísľubom plávania s delfínmi dávame pred prechádzkami prednosť šnorchľovaniu nad koralovým rífom. K ostrovu Mnemba, ktorého majiteľom je Bill Gates, sa dostávame po poldruhahodinovej plavbe originálnou drevenou plachetnicou. Keďže je to súkromný ostrov, skáčeme do vody z lode a vychutnávame si plávanie medzi stovkou koralových rybiek, chobotníc, mečúnov či hviezdic. Jeden z našich sprievodcov mi pod vodou vloží do dlane potravu pre ryby a v tom momente milióny rybiek začne ďobať do mojej ruky…

Sú vám bližšie ryby a morské potvory na tanieri? Zanzibar je to správne miesto. Ponuka je široká – od pražmy, cez chobotnicu až po žraloka. Je zaujímavé, že Masajovia plody mora, ani ryby nejedia. Tvrdia, že sú znečistené všetkým, čo v mori pláva. Na rozdiel od nich miestni moslimskí muži pojedajú rybie oči. Veria totiž, že im to dodá silu a dobrý zrak.

Mnarani Aquarium – vypúšťanie korytnačiek

Len raz do roka sa na Zanzibare odohráva divadlo, kedy sa vypúšťajú korytnačky do mora. Máme šťastie a v deň D, teda 22. februára, sme na mieste činu. Stačí prejsť trištvrte hodinu po pláži a sme v Nungwi Mnarani Aquarium. V skutočnosti je to malá chovná a záchranná stanica pre ohrozené a zranené korytnačky.

V jazierku pláva niekoľko druhov korytnačiek – od tých najmenších, až po obrovské. Dobrovoľníci sa nás ochotne ujímajú a rozprávajú o spôsobe života týchto milých tvorov. Medzitým chytajú korytnačky v jazierku a dávajú ich do obrovských košov. 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*