O mne

Blogovanie bolo pre mňa dlho veľkou neznámou. Napriek tomu som cítila, že to je niečo, čo by na jednom mieste mohlo prepojiť všetko, čo mám rada. Cestovanie, fotenie, varenie a písanie. Zatiaľ čo písanie a čiastočne fotenie ma (ako novinárku) živí, varenie som povýšila na umenie. Rovnako aj styling a fotenie jedla. Čím sa viac ponáram do tajov fotografie jedla, tým sa stáva pre mňa vzrušujúcejšie. Dokonalé kvapky vody na ešte dokonalejších černiciach, jemná textúra chia semienok, presvitajúce žilky na mäte či kvapkajúci med… 

Budem sa tešiť, keď na mojom blogu tastycamera.com nájdete inšpiráciu pre svoje cestovateľské zážitky, kulinárske výlety alebo vám len spríjemnia chvíle pri šálke kávy, voňavého čaju či pohári vína. Poteší ma, keď vám budem robiť spoločnosť pri ochutnávke života,

O mojich intoleranciach

Odkedy si pamätám, mala som problém s jedlom. Nie, že by mi nechutilo, veď ženy v našej rodine boli vychýrené kuchárky. Babka z maminej strany pomiešala maďarskú kuchyňu s českou, do toho jej kontrovala otcova mama z Myjavy, ktorú volali variť aj na svadby. Mamina tradičná kuchyňa sa miešala s otcovými experimentmi. Jedlo sa u nás všetko – zelenina, múčne jedlá aj mäso.

Prvé náznaky mojich neskorších tráviacich problémov sa ukázali už asi v štyroch rokoch. Takmer každý mesiac som sa z niečoho “vyhádzala”. Raz mi opuchli pery do gigantických rozmerov, inokedy ma trápili hnačky a bolesti brucha. Kvôli tým posledným so mnou rodičia pochodili rôznych odborníkov. Nič mi však nezistili. A, žiaľ, na koreň mojich problémov neprišli ani tí najpovolanejší – odborníci na gastroenterológii a alergológii. Napriek tomu, že do oboch ambulancií som chodila roky, musela som sama prísť na to, že za mojimi najväčšími problémami je intolerancia lepku a laktózy. Odhaleniam vďačím za to, že som bola šesť rokov redaktorkou časopisu Zdravie. Pod ruky sa mi dostávali informácie, ktoré bežného človeka nemajú prečo zaujímať.

Bez laktózy

Ako prvá prišla na rad intolerancia laktózy. Našťastie, v tom čase bol už v lekárni dostať účinný doplnok, ktorý do organizmu chýbajúci enzým dodáva. Vďaka nemu sa nemusím mlieku a mliečnym výrobkom vyhýbať. Hoci, za tie roky to intuitívne robím. Problémom je skôr mlieko, ktoré sa pridáva do potravín a jedál v reštauráciách. Svojho malého bieleho záchrancu v podobe tabletky mám stále poruke. V každej kabelke, v aute, po vreckách. A ak náhodou nie, lebo aj to sa občas prihodí, jednoducho si jedlo, ktoré „smrdí“ mliekom, odpustím.

Bezlepkáčka

Horšie je to s mojou ďalšou intoleranciou, ktorou je lepok. Mne, ako milovníčke chleba a cestovín sa s poznaním, že práve tieto potraviny mi robia v črevách neplechu, nevyrovnávalo najlepšie. Vôňa chleba bola pre mňa najkrajším po vôni bábätka (a muža samozrejme…). Čo preboha budem jesť? Pýtala som sa sama seba. Prvé mesiace som trochu tápala, ale úľavu som pocítila hneď po dvoch týždňoch diétovania. Už som nechodila spať s bruchom ako v siedmom mesiaci, nenafukovalo ma po každom jedle a dokonca mi zmizlo aj pálenie záhy. O tom, že to prospelo aj mojej pleti a typické žalúdkárske vyrážky na brade zmizli, ani nehovorím.

Intolerancia a príbuzní

Mám šťastie, že môj priateľ Ivan je… jedák. Rada sa na neho pozerám, s akou chuťou sa pustí do každého jedla. Moje prvé bezlepkové pokusy znášal statočne. Chválil rozvarené špagety, aj chlieb, ktorý sa rozsypal skôr, než si ho stihol dať do úst. Byť bezlepkáčom dnes už nie je také utrpenie. V každom supermarkete je oddelenie s bezlepkovými potravinám. Sú dokonca chutné, len treba skúšať a nájsť také, ktoré vyhovujú vám a vašej kuchyni. Ja som sa po troch rokoch, zdá sa, už zorientovala. A moji stravníci si zmenu dokonca pochvaľujú.

Recepty

Recepty na mojej stránke tastycamera.com sú bezlepkové a čiastočne bezlaktózové. Ako som spomenula, s laktózou mi pomáhajú doplnky, ktoré dostať v každej lekárni. Pri každom recepte je uvedená značka GF (gluten free – bez lepku), LF (lactose free – bez laktózy), prípadne obe naraz, takže sa môžete smelo pustiť do kombinácie, ktorá vám vyhovuje. Bez rizika, že vás po konzumácii jedla prepadnú kŕče alebo pobežíte na toaletu. Okrem potravín obsahujúcich lepok a čiastočne aj mliečnym produktom s obsahom laktózy sa nevyhýbam žiadnej ingrediencii. Myslím si, že aby telo fungovalo správne, potrebuje z každého rožka troška. Moje recepty sa inšpirujú najmä ingredienciami, blízke je mi varenie v štýle: čo ponúka chladnička.

© a všetko, čo k tomu patrí

Každému príspevku, ktoré je na stránke tastycamera.com som venovala svoj čas a energiu. Články, aj fotografie o cestovaní vznikali priamo na mieste „činu“, jedlá sú niekoľkokrát mnou odskúšané, dobrovoľne (či nedobrovoľne) testované mojimi blízkymi a recepty rodinnou radou schválené na ďalšie použitie. Nešírte preto prosím texty ani fotografie na tejto stránke bez môjho súhlasu. V prípade, že chcete obsah zdieľať inak ako na sociálnych sieťach, uveďte prosím odkaz na pôvodný zdroj tastycamera.com. Ďakujem.