Marakéš a Džámi al-Faná – Motorkové Maroko V

Nič v Maroku sa nevyrovná námestiu Džámi al-Faná. Mágia divadla pod holým nebom si vás získa tak, že budete túžiť sa do tejto časti mesta Marakéš vrátiť.

Premávka v Marakéši je príšerná. Z každej strany sa na nás rútia trúbiace autá, bicykle a mopedy riadené mladíkmi v bielych košeliach, ale aj ženami v tradičných odevoch. Míňajú sa o milimetre a je nepochopiteľné, že neskončia v sebe. Ruch hlavných ulíc kontrastuje s pokojom mediny. Domáci posedávajú na schodoch v tieni svojich príbytkov a pozorne sledujú dianie na ulici.

Marakéš – Pouličné divadlo

Stačí prejsť pár krokov a bez nároku na vstupné vás doslova vtiahne námestie Džámi al Faná. Divadlo pod holým nebom funguje od roku 1050, kedy bolo dejiskom verejnej popravy. Odtiaľ pochádza aj jeho názov – Zhromaždenie mŕtvych. Dnes sa toto miesto hemží tisíckami živých. V roku 2001 ho UNESCO vyhlásilo za majstrovské dielo ústneho a nemateriálneho svetového dedičstva ľudstva.

Džámi al Faná, Zhromaždisko mŕtvych.

Cez deň sa o zábavu na tomto mravenisku starajú astrológovia, zaklínači hadov, skupinky akrobatov, ženy tetujúce henou a vyprávači príbehov. Smutnou realitou sú však aj žobrajúce deti a toluenom omámení výrastkovia. Ak sa chceme vyhnúť nástojčivej prosbe o drobné, vyhýbame sa očnému kontaktu. Maročania sa nechcú fotiť. Keď zazrú fotoaparát, tvár si zakryjú rukami, otočia sa alebo utečú. V Marakéši je to inak. Jeho obyvatelia ochotne zapózujú a vypýtajú si zopár dirhamov.

Kulinárske preteky na Džámi al Faná

So západom slnka vypuknú medzi stovkami stánkov s jedlom preteky vo varení a námestie zahalí dym. Do stánkov nás ťahajú a pozývajú mladí muži. Vykrikujú španielsky, francúzsky, anglicky, a keď zachytia slovenčinu, pohotovo pridajú: Vítejte, či děkuji. Stánok číslo deväť ponúka pariace sa hlavy jahniat zoradené v šíku, ktorým Ivan neodolá. Bradatý Žid šikovne porciuje jednu z nich. Pod jeho rýchlym nožom končia uši, chrupavky…. všetko spolu. Ochutnám jazyk. Je vynikajúci. Domáci príbory nepoužívajú – stačia im ruky, šťavu si naberajú chlebom. Robíme to tak aj my. Chutnú večeru zalejeme freshom z čerstvých pomarančov. Ešte chvíľu sa pokocháme pohľadom z terasy kaviarne na ľudské mravenisko. Zajtra nás čaká prehliadka mediny a ďalšie ráno Agadir.

Varené jahňacie hlavy: Niečo pre skutočných gurmánov alebo silné žalúdky.

Do Agadiru smerujeme cez Džabal Tubkal (Djebel Toubkal). So svojimi 4 165 metrami je najvyšším vrchom Atlasu a Maroka. Leží v pohorí Vysoký Atlas, šesťdesiatkilometrov južne od mesta Marakéš, v Národnom parku Tubkal. Podľa dostupných informácií je pomerne ľahko zdolateľný. Poskytuje vraj nádherný výhľad na Maroko a pri peknom počasí aj na Saharu.

Džebel Tubkal sa pred nami ukryl do mraku.

Vzápätí potom, čo mi Ivan ukazuje zasnežený vrchol, ku ktorému smerujeme, zradí nás počasie. Vstúpime do obrovského mraku a z nádhernej cesty sa razom stane jazda smrti. V hustej hmle nevidíme ani na krok a ja sa celú cestu, trvajúcu hodinu a pol modlím, aby sme sa nešmykli na úzkej šotolinovej ceste a neskončili v rokline. Keď prejdeme cez vrchol a zostupujeme dolu, hmla sa konečne rozostúpi a z nej sa vynorí malý mužíček v tradičnom oblečení. Od radosti by som tohto minianjela spásy najradšej vyobjímala. Držím sa na uzde a vychutnávam si čaj z „bio“ mäty, ktorú pestuje hneď vedľa pasúcich sa kôz a toalety…

Anjel spásy pripravuje čaj z „bio“ mäty.

Agadir, prvý odpočinkový bod pri Atlantickom oceáne nás víta nevľúdne. Nepríjemný vietor víriaci piesok do očí skráti náš pobyt na pláži Agadiru na minimum, vynahrádza nám to ďalší deň v nádhernom meste Essaouira.

Rakapitulácia

8. deň: Marakéš – Agadir, 333 km

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*