Essaouira a El Jadida – Motorkové Maroko VI

Ak sa chceme dostať z Agadiru do mesta Essaouira, musíme absolvovať náročnú cestu popri Atlantiku. Občas máme totiž pocit, že nepríjemný vietor nám otočí ťažké hlavy v prilbách o 180 stupňov. Suchý vzduch nám vysúša pery a dehydruje telá. Míňame španielske autá s „doskami“ na streche, ktoré smerujú do raja surferov, keď nás z monotónnej cesty preberie šofér mercedesu, ktorý nám z ničoho nič vbehne z vedľajšieho pruhu do cesty. Marockí šoféri jazdia zúfalo. Buď smerovky nepoužívajú vôbec alebo blikajú vpravo, keď odbočujú vpravo a naopak. Marockí vodiči tiež radi používajú všetky smerovky naraz, najmä vtedy, keď za volantom esemeskujú. Dobrý vynález, ale u nás by asi neprešiel.

Po príchode do Essaouira vsadíme na miestny penzión – rijád čo najbližšie k centru mesta a prístavu. Nie lacné ubytovanie poznačil zub času a zápach nefungujúcej kanalizácie. Za prvé miesto v línii sa platí. Naše oblečenie je na tom o niečo lepšie. Sprej proti zápachu na odevoch, ktorý mi poradila kolegyňa Lenka, sa ukázal perfektným pomocníkom. Najmä v hoteloch bez balkóna a laundry servisom.

Essaouira – Hendrix a Marley

Hneď po príchode do Essaouiry vyrážame do orientálnej mediny plnej turistov. Mesto preslávil každoročný festival, počas ktorého sa hrá jazz, reggae a rock – nám stačil reproduktor a Bob Marley. Vraví sa, že Jimy Hendrix strávil v tomto meste niekoľko rokov, o čom turistov presviedča fotka s vlastnoručným podpisom hudobníka v jednej z kaviarní. Pravda je však celkom iná – bol tu len tri dni.

Obchodík s krásnymi tunikami ma nenechá ľahostajnou a domov si veziem dve bavlnené pamiatky z Maroka. To najkrajšie je však pred nami. Po výstupe na hradby nad mestom sa otvára nádherný výhľad na oceán a všadeprítomné čajky. Dole v prístave nás čakajú čerstvé úlovky rybárov pripravené na grile. EssaouiryEssaouiryNa tanieri sa ocitne hrsť kreviet, dve ryby neznámeho mena ale o to chutnejšie, kalamár a chobotnička.

Rekapitulácia

9. deň: Agadir – Essaouira, 177 km

El Jadida – Hraví Maročania

Po ceste do El Jadidy míňame sady pomarančovníkov a olivovníkov, stáda pasúcich sa tiav, kôz a oslíkov. Priľahlé mestá prekvapujú častou prítomnosťou slepcov. Je spôsobená rozšírenou a neliečenou nákazou Chlamýdiou trachomatis, ktorá vyvoláva nielen infekcie močového, pohlavného a reprodukčného systému, ale aj očí. V dôsledku zlej hygieny v afrických štátoch sa chlamýdia nekontrolovateľne rozšírila a stala hlavnou príčinou slepoty v Maroku a Tanzánii. Zatiaľ čo ojedinelá nákaza nie je nebezpečná, opakované zápaly očných spojiviek spôsobené baktériou vedú k poškodeniu rohovky. Ak sa neliečia, spôsobujú slepotu. Maroko je prvá krajina, ktorá v rámci programu WHO použila celoplošne na liečbu azitromycin a znížila tak počet nevidomých.

V mestečku El Jadida sa ubytujeme tesne pri Atlantickom oceáne. Zašlú slávu verejnej pláže veští rad prezliekacích kabínok v dezolátnom stave. Domácich je tu však neúrekom. Maročania žijú na ulici. Hodiny sa prechádzajú, debatujú a jedia. Muži, natretí arganovým olejom, sa vyhrievajú na slnku. Pohľad z balkóna hotelovej izby na druhý deň však vyrazí dych. Je prvý máj, sviatok práce a na pláži je celé mesto. Hlúčiky futbalistov striedajú hráči lietajúcimi taniermi a malé deti s matkami.

Rekapitulácia

10. deň:

Essaouira – El Jadida

255 km

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*