Cestovanie bez lepku

Pre každého, kto má rád cestovanie do neznámych destinácií, je jedlo výzvou. Pre ľudí s bezlepkovou diétou znamená cesta do krajiny s inou kultúrou a kuchyňou nielen výzvu, ale aj trpezlivú prípravu. Týždeň pred každou cestou si preto sadám k internetu a googlim všetko, čo sa dá o miestnej strave zistiť. Moja hlava, pardón mobil, sa plní cudzími názvami jedál a nápojov, s poznámkami, ktoré z nich obsahujú múku a lepok.

Alfou – omegou je vedieť povedať miestnemu čašníkovi, kuchárovi či recepčnej v hoteli, ktoré potraviny sa nesmú ocitnúť na mojom tanieri. Angličtina je fajn jazyk pre cestovanie. Dohovoríte sa s ním takmer všade, ale skúste sa v malej vývarovni v Hanoji opýtať jej majiteľky, či je v jedle, ktoré si mienite objednať, múka… Prípadne opačne – nech vám v menu ukáže aspoň jedno jedlo, v ktorom glutén nie je… Odmení vás milým úsmevom, ale nič sa nedozviete a dáte si po stopäťdesiatykrát už overené jedlo, prípadne ostanete hladní.  

Cestovanie s Gluten Free Restaurant Card

Pre takýto prípad mám v mobile uloženú Gluten free Restaurant Card. Samozrejme v jazyku, krajiny, do ktorej cestujem. Obsahuje informáciu o mojej diagnóze a vymenúva potraviny, ktoré môžem konzumovať, a ktoré mi spôsobujú problém. Túto úžasnú pomôcku v 63 jazykoch nájdete na stránke celiactravel.com škótskej dvojice Rogera a Lyndsay. Pán Boh zaplať za ich invenciu! Prispieť, samozrejme, môžete dobrovoľným príspevkom aj vy. Veď námaha sa má oceniť.

Pred cestou do Zanzibaru, ale aj do iných krajín, som túto kartu odoslala aj hotelu, v ktorom sme mali byť ubytovaní. So žiadosťou o gluten free catering. Hoci o mne po príchode vedeli, hakuna matata fungovalo. A výsledkom mojej snahy bolo: Pomôž si sama. Našťastie, v mobile som mala GF kartu v svahilčine, ktorú som každú chvíľu v hotelovej reštaurácii niekomu strkala popod nos. A ono to fungovalo. 

Prečítajte si tiež: Zanzibar – desať jedál bez lepku, ktoré musíte ochutnať.

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*