Bryndzová polievka

Bryndzová polievka patrí k expresným jedlám. Stačí mať v chladničke bryndzu a smotanu a o dvadsať minút je výborná polievka na stole.

Ak by som mala dať nejaký chod vysoko na piedestál, určite by to bola polievka. ,,Akú si dnes uvaríme Janka?“ Bez tejto otázky moja kopaničiarska babka ani nezačala variť. Mala som výsadu rozhodnúť na prázdninách v dedinke Polianka, čo dobrého sa uvarí v hrnci na “šporhelte”. Dubáková s mrveničkou, zemiaková na kyslo alebo silný slepačí vývar? S jednou som však mala trochu problém – s demikátom. Zvykol ho robiť môj „myjavský“ dedko. Do zavárninového pohára natlačil tvaroh vyrobený z domáceho mlieka, zmiešaný s cibuľou, soľou a červenou paprikou. Nechal deň – dva odstáť a keď prišiel deň D, teda Demikátový, do taniera dal trochu bravčovej masti, naložený tvaroh, tri natenko nakrajané „striedky“ chleba. To všetko zalial cibuľkou krátko povarenou vo vode. 

Miesto tvarohu bryndza

Nikdy som Demikát z dedkovej produkcie ani len neochutnala. Keď sa však vraciam v čase, zisťujem, že všetko, čo k tejto polievke patrí, mi vlastne chutí. Skúsila som tento jednoduchý recept s malou, trochu zdravšou obmenou. Tvaroh som nahradila bryndzou, ktorá podľa klasických receptov do demikátu patrí, polievku som zahustila nastrúhaným zemiakom. Výsledok ma milo prekvapil a bryndzová polievka sa dostala do našich domácich top ten.

Bryndzová polievka
Serves 4
Write a review
Print
Prep Time
5 min
Cook Time
25 min
Total Time
30 min
Prep Time
5 min
Cook Time
25 min
Total Time
30 min
Ingrediencie
 1. 125 g bryndze
 2. 200 ml 10% smotany na varenie bez laktózy
 3. 2 ks cibule
 4. 1 ČL rasce mletej
 5. 1 ČL červenej papriky sladkej
 6. 1 chilli paprička
 7. 1/2 ČL korenie čierne mleté
 8. 4 lístky bobkového listu
 9. soľ
 10. pažítka
 11. bezlepkový chlieb
Postup
 1. Cibuľu očistíme a nakrájame na drobno, pridáme jeden nastrúhaný zemiak. Vložíme do hrnca, posypeme mletou červenou paprikou, mletou rascou, osolíme, okoreníme a zalejeme 1,5 litrom vriacej vody. So soľou však opatrne, pretože bryndza je slaná. Varíme asi desať minút, kým cibuľa nezmäkne.
 2. V miske zmiešame bryndzu so smotanou na varenie. Aby sa nám v polievke nezrazili, mali by mať izbovú teplotu.
 3. Zmes pomaly a za stáleho miešania vlejeme do cibuľového vývaru. Necháme zovrieť, miešame dve minúty a odstavíme. Na záver posypeme pažítkou alebo mladou cibuľkou. Bezlepkový toastovací chlieb nakrájame na kocky, opečieme v toastovači alebo na suchej panvičke, pokrájame na kocky a podávame na miske k polievke.
tasty camera http://tastycamera.com/

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.