Ako variť cestoviny bez lepku

Cestoviny bez lepku sú veľkou vymoženosťou, ktorá „bezlepkáčov“ posúva do kategórie normálnych stravníkov. Aké jednoduché je kúpiť balíček špagiet, vrtuliek, širokých rezancov, kolienok, dokonca gnocchi, hodiť ich do hrnca s vriacou vedou, povariť a zjesť. Že také jednoduché to zase nie je? A už vôbec nie také chutné? My, čo sa na bezlepkovom trhu pohybujeme už nejaký ten piatok, vieme, že aj bezlepkové cestoviny majú rôznu „úroveň“. A určite aj vašej domácnosti kraľuje nejaký obľúbený výrobca, ktorého cestoviny po uvarení vyzerajú ako tak k svetu. Vlastne k jedlu.

1. Veľký hrniec

Najtvrdším orieškom v bezlepkovom cestovinovom svete sú špagety. Tie preveria každého výrobcu, ale najmä trpezlivosť spotrebiteľa. Nič nemilujú viac, ako sa zlepiť to neforemnej „guče“. Pravidlo číslo jeden teda znie: veľký hrniec a v ňom veľa vody, aby mali cestoviny dostatok miesta a netlačili sa jedna na druhú.

2. Dobre osoľte

Staré talianske pravidlo hovorí, že cestoviny by mali byť také slané ako more. A pri bezlepkových, ktoré nechutia nijako výnimočne, ba až nudne, to platí oveľa viac. A tak 500 g cestovín pokojne znesie 1 a pol polievkovej lyžice soli.

3. Vriaca voda

Dávajte pozor na to, aby voda s cestovinami neustále vrela. Najmä po vložení cestovín do vody na chvíľočku zvýšte teplotu pod hrncom a potom opäť var zmiernite, ale nezastavte.

4. Bez oleja

Jeden z kuchynských mýtov, ktorý som odskúšala na vlastnej koži, hovorí, že pridaním oleja do vody predídeme zlepeniu cestovín. Figu borovú! Olej ostane plávať na povrchu a pri cedení cestoviny pekne obalí. Výsledok? Vaša pracne pripravovaná omáčka sa k cestovinám cez olej neprepracuje a nespojí sa s nimi do chutného dvojboja na tanieri.

5. Miešajte

Ak chcete predísť zlepeniu cestovín, miešajte ich. Hneď potom, čo ich dáte do vriacej vody. A neprestávajte počas celého varu. Prvých päť minút je najdôležitejších.

6. Ochutnávajte

Isteže, každý výrobca udáva na obale dĺžku varenia cestovín. Ešte nikdy to však nesedelo… Spoľahnite sa viac na svoj jazyk a cestoviny ochutnávajte. Pri bezlepkových cestovinách je veľmi tenká hranica medzi nedovarenými a rozvarenými. Pri tejto činnosti sa nenechajte nikým a ničím vyrušovať. Tých pätnásť minút patrí len vám a vašim cestovinám. Stačí sa obzrieť, odpovedať na otázku detí alebo muža a cestoviny sú v prde…

7. Cestoviny servírujte na tanieri

Hoci špagety s omáčkou vyzerajú úchvatne v krásnej veľkej keramickej či hlinenej mise, tento zážitok si odpustite. Tie potvory sa totiž stále nevzdávajú a ak majú v svojej blízkosti veľa kamarátok, nalepia sa jedna na druhú. Pri podávaní dajte prednosť jednotlivým porciám na tanieroch. A podávajte ich teplé. Studené bezlepkové cestoviny dramaticky strácajú na kvalite a chuti.

A ak máte chuť na niečo nové, vyskúšajte špagety s krevetami a šafránom.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*